
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.1 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 2.375 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 75 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 2.625 V |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| power consumption | 60 mW |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
Stock: 35
Distributors
pcbx
Unit Price$23.83287
Ext.Price$23.83287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $23.83287 | $23.83287 |
| 10 | $19.40720 | $194.07200 |
| 25 | $18.37246 | $459.31150 |
| 50 | $17.39289 | $869.64450 |
| 100 | $16.46527 | $1646.52700 |
